سامانه معاملاتی «مفید تریدر» (MofidTrader) نسخه بومی شده نرم افزار «متاتریدر5» می‌باشد که توسط شرکت کارگزاری مفید و تحت لیسانس و پشتیبانی شرکت MetaQuates به بازار سرمایه ایران معرفی شده است. این سامانه یکی از با سابقه‌ترین، کاربردی ترین و محبوب‌ترین سامانه‌های معاملاتی در سراسر جهان به شمار می‌رود تا حدی که بسیاری از کارگزاران مطرح بازارهای سهام و کالا در سراسر جهان در کنار پلتفرم‌های اختصاصی خود ناچار به ارائه پلتفرم متاتریدر شده‌اند. از جمله این کارگزاران می‌توان به ODL انگلستان،ACM سوئیس، بانک سرمایه‌گذاری وارن‌گلدبانک (Varengold Bank) آلمان و ده‌ها کارگزار نام آشنای دیگر اشاره کرد.

بطور کلی اگر تازه به بورس پیوسته اید یا حرفه ای هستید شما برای کسب سود نیاز به خرید سهام های سودده دارید برای انتخاب سهام های سودده نیاز به دانش تحلیل دارید که با این پکیج می توانید کل بورس را یکجا بصورت حرفه ای فرا بگیرید.

اما آیا می شود بدون داشتن سواد تحلیل و بورس سود مناسبی کسب کرد؟

برخی افراد برای گرفتن نمادهای مناسب به وب سایت ها و کانال های فروش سیگنال روی می اورند غافل از آنکه هم هزینه سبد را می پردازند و هم با خرید نمادهای پیشنهادی مدیران ان کانالها با ضرر خودشان سود آنها را جبران می نمایند.راه حل چیست؟

نرم افزار متاتریدر یکی از بهترین و ساده ترین ابزارها برای تحلیل تکنیکال میباشد ولی برای استفاده از این ابزار باید مسلط به دانش تکنیکال باشید.

اندیکاتورهای آراد این مشکل را برای شما حل کرده است به طوری که با یک کلیک اندیکاتور به صورت خودکار و هوشمند سم را بررسی و تحلیل می نماید.

اگر شرایط سود دهی را داشته باشد با ظاهر شدن یک علامت روی نمودار قیمت و همچنین ارسال ایمیل به شما هشدار می دهد که این سهم الان برای خرید یا فروش مناسب هست.

اما باز هم برای اجرای این اندیکاتور ها روی نماد ها و برای انتخاب نمادهای مناسب و سوده یا باید هر روز هزاران نماد را تک به تک روی برنامه متاتریدر مشاهده کرده و یکی از اندیکاتور های آراد را روی آن ها اجرا نمایید یا اینکه از ابزارهایی همانند فیلترها کمک بگیرید که کار با فیلترها هم نیاز به دانش فیلتر نویسی دارد و علاوه بر آن دارای محدودیت هایی همانند عدم دسترسی به داده های بیشتر از سه ماه و یا عدم ایجاد شاخص های مورد نظر می باشد .

حال این مشکلات را برنامه‌تشخیص حل کرده است کافیست شما برنامه تشخیص را باز کرده و طبق راهنما ( دانلود راهنما) کادر کوچک را کلیک کرده و با تیک زدن انیبل ماکرو را فعال نمایید تا برنامه به بورس وصل شود.

حال کافی است به صفحه نمادهای مناسبتر رفته و سبد چهارم و پنجم را سورت نمایید نماد های ظاهر شده را یادداشت کرده حال به جای این که روزانه هزاران نماد را بررسی نمایید کافیست همین چند نماد را روی برنامه متاتریدر فراخوانی و اندیکاتورهای تحلیل خودکار را روی آنها اجرا نمایید .

اگر هشدار خرید ظاهر شده بود می توانید با اطمینان آن سهم را خریداری نمایید حتی اگر هشدار خرید ظاهر نشده بود اما با استفاده از اندیکاتور تحلیل جامع می توانید با یک نگاه مشخص نمایید که این سهم برای خرید نوسانی مناسب هست یا نه؟

اما چگونه از این اندیکاتور ها استفاده نمایید؟

برای استفاده از اندیکاتور های آراد کافیست برنامه متاتریدر ۵ برای بورس جهانی نسخه بومی شده آن یعنی مفید تریدر را برای بورس داخل دانلود نمایید و طبق این راهنما آنرا نصب نصب کرده و در پایان با حساب دمو وارد نرم افزار شوید(راهنمای نصب مفیدتریدر)

بعد از آن برای نصب اندیکاتورهای آراد از این نوشته کمک بگیرید و روش استفاده از هر اندیکاتور نیز در توضیحات محصول درج شده است.

دانلود نرم افزار مفيد تريدر

براي نصب كافيه روي ان دو تا كليك نموده و روي next  كليك كنيدنصب مفيد تريدر

بعد از كليك روي finish پيغام انتخاب سرور مي ايد كه روي ان كليك كرده و بعد روي next  كليك كنيد

نصب مفيد تريدر

در پايان اطلاعات فرم را تكميل و روي حساب دمو(پيشفرض) كليك و تا يك حساب دمو براي شما باز شده و بتوانيد وارد مفيد تريدر شويد.

آموزش كار با متاتريدر

روي next  كليك كرده و در فرم بعدي اطلاعات را مشابه تصوير زير وارد و  بمرحله بعد رفته تا انتها كه روي پايان كليك كنيد

راهنماي متاتريدر

حال برنامه را بسته و باز نماييد.

از منوي view  مي توانيد با كليك روي languges  زبان فارسي را انتخاب كنيد.

حال از منوي file روي گزينه  open data folder  كليك كنيد.

 

در صفحه ظاهر شده وارد پوشه MQL5  شويد. در اين پوشه ،پوشه هاي متعددي را مي بينيد.

راهنماي مفيدتريدرقبل از اينكه پوشه اي را انتخاب كنيد ابتدا فايلي را كه دانلود كرده ايد از حالت فشرده خارج كنيد وارد پوشه شده و حالا محتويات هر يك از پوشه ها را بايد به پوشه هم در MQL5 منتقل نماييد.

مثلا اگر در پوشه دانلودي پوشه اي بنام indicators  بود شما بايد وارد اين پوشه شده و كل محتويات (همه پوشه يا فايل ها) را انتخاب و كپي نماييد.

نصب متاتريدر

وارد پوشه indicators  شده

نصب مفيدتريدر

همه پوشه هاي اينجا را انتخاب و كپي نماييد  در اينجا چون يك پوشه وجود دارد روي آن كليك راست كرده و كپي را انتخاب نماييد

حال به پوشه محل نصب (open data folder )  رفته و اونجا پوشه هم اسم پوشه اصلي يعني indicators  را باز كرده و اين پوشه كپي شده را اونجا  pasat  نماييد.

در پوشه دانلودي بجز پوشه indicators  پوشه هاي ديگري مثلا includ  و يا Libraries  نيز وجود داشت در انصورت محتويات هر يك از انها را در پوشه هم اسم محل نصب منتقل نماييد.

حال به برنامه مفيد تريدر برگشته و از انجا كه اكثريت انديكاتورهاي اراد قابليت ارسال هشدارها را به ايميل دارند برنامه را فعالسازي نماييد

از منوي tools  روي option  كليك نماييد.

راهنماي مفيدتريدر

در كادر ظاهر شده روي expert advisors  كليك كرده و مطابق تصوير زير گزينه هاي مشخص شده را تيك بزنيد.

راهنماي متاتريدر

سپس روي email  كليك كرده و قسمت هاي مشخص شده را كامل نماييد (ايميل و پسورد واقعي خود را بايد وارد كنيد)

راهنماي نصب مفيد تريدر

در قسمت smtp server  بايد اطلاعات سرور ايميل خودتان را وارد نماييد (در تصوير مال جي ميل وارد شده است)

حال روي test  كليك كرده  و بعد ok كنيد.

اگر اطلاعات ايميل را درست وارد كرده باشد يك ايميل تستي دريافت مي كند در جي ميل براي اولين بار يك پيغام هشدار امنيتي ظاهر مي شود كه شما بايد از قسمت تنظيمات دكمه با امنيت بيشتر را خاموش نماييد.

در جي ميل خود از بالا روي حساب google  كليك كنيد

راهنماي متاتريدر

در صفحه ظاهر شده از سمت چپ روي امنيت كليك كنيد.

در قسمت دسترسي به برنامه با امنيت كمتر دكمه را روشن كنيد.

راهنماي متاتريدر

حال دوباره به برنامه برگشته و از همان قسمت روي test  كليك كنيد.

تا اينجا برنامه فعال شده است.

حال از ليست سمت راست برنامه يك نماد را انتخاب كنيد.اگر ليست نمادها قابل رويت نيستند از منوي view  روي گزينه market watch  كليك كنيد.

اگر تمام نمادها نيز در اين قسمت وجود نداشتند باز هم از منوي view  قسمت symbols  را انتخاب و انجا روي tse  يا بورس يا فرابورس (آنچه مدنظرتان هست) كليك و ok  نماييد.

حال يك نماد را انتخاب و روي ان راست كليك كرده سپپس روي chart window كليك كنيد.

حال از قسمت فهرست روي insert  سپس روي  indicators  و سپس روي custom  كليك و از ليست ظاهر شده انديكاتورهاي اراد را اجرا نماييد.

و طبق توضيحات هر انديكاتور ان را بررسي نماييد

راهنماي اراد تريد